Leukoplakia jamy ustnej

Leukoplakia jamy ustnej

Leukoplakia, czyli rogowacenie białe, to schorzenie bardzo niebezpieczne dla zdrowia pacjentów. Wszystko dlatego, że powstające szare lub białe plamy w obrębie jamy ustnej mogą przekształcać się w zmiany nowotworowe. Diagnostyka stanów spowodowanych leukoplakią jest więc tutaj niezwykle istotna. W całym tym procesie pozostaje kluczowa czujność pacjentów – jeśli tylko zauważą oni u siebie jakikolwiek niepokojące zmiany, powinni niezwłocznie udać się do stomatologa. W tym tekście zajmiemy się tematem, jakim jest leukoplakia – opowiemy o jej objawach i metodach leczenia.

Leukoplakia – objawy

Podczas diagnozowania leukoplakii jamy ustnej, kluczowe jest zwrócenie uwagi na charakterystyczne objawy, o których już dziś wspomnieliśmy. Do najbardziej powszechnych zalicza biały nalot na wargach i wewnętrznej stronie policzków. Powstają zgrubiałe, włochate, szare lub białe plamy. Zmiany najczęściej umiejscawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej – a dokładniej na bocznej powierzchni języka, dnie jamy ustnej czy błonie śluzowej policzków.

Inne, nieco mniej charakterystyczne objawy leukoplakii

Oprócz zmian w strukturze błon śluzowych dla tego schorzenia charakterystyczne są także inne objawy. Leukoplakii może towarzyszyć także:

  • uczucie dyskomfortu, drętwienia, suchości w jamie ustnej,
  • trudności w jedzeniu lub połykaniu,
  • u niektórych pacjentów może występować uczucie pieczenia.

Należy jednak pamiętać, że nie u każdego będą one obecne.

Przyczyny leukoplakii w obrębie jamy ustnej

Co ciekawe, leukoplakia najczęściej występuje po 40. roku życia u mężczyzn – nie znaczy to jednak, że nie pojawia się ona u kobiet. Na jej rozwój wpływ ma nie tylko wiek i płeć, ale także szereg innych czynników, takich jak:

  • różnego rodzaju zaburzenia hormonalne,
  • przewlekłe drażnienie błony śluzowej jamy ustnej, dlatego też osoby mające nawyk przygryzania policzków powinny się go jak najszybciej oduczyć,
  • palenie czy żucie tytoniu, ponieważ palacze są bardziej narażeni na rozwój leukoplakii niż osoby niepalące,
  • nadużywanie alkoholu,
  • zakażenie wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) czy też niekiedy i EBV (wirus Epsteina-Barr) bądź HIV (ludzki wirus nabytego niedoboru odporności).

Czy leukoplakia jest wyleczalna?

Leukoplakia języka i jamy ustnej to bardzo złożone schorzenie. Nie można pozbyć się jej samodzielnie. Jednakże z pomocą specjalisty z powodzeniem można ją skutecznie wyleczyć. Leukoplakia bowiem wymaga ingerencji lekarza stomatologa. Jak jednak wygląda diagnostyka oraz cały proces kuracji?

Leukoplakia – leczenie

Leczenie leukoplakii jest ściśle uzależnione od obrazu klinicznego pacjenta – a ten jest bardzo indywidualny. Dlatego też w procesie diagnozowania tego schorzenia dokładne badanie kliniczne jest pierwszym i najważniejszym krokiem. Lekarz ogląda jamę ustną pacjenta, zwracając uwagę na wszelkie nieprawidłowości. Podczas badania zauważy białe lub szare plamy, które nie mogą być usunięte przez normalne czyszczenie. Na tym etapie może on także przepisać leki czy zastosować miejscowo maść (leukoplakia to schorzenie, na które czasem stosuje się retinoidy). Poza tym na podstawie wywiadu pacjent będzie musiał zrezygnować ze wspomnianego wyżej czynnika drażniącego, czyli na przykład picia alkoholu.

Leukoplakia wymaga także podjęcia innych kroków. Najczęściej wykonuje się więc również badanie histopatologiczne zmian, ponieważ mogą one przekształcać się w nowotwór. Jest to szczegółowe badanie tkanki, pozwalające na ocenę struktury komórek i tkanek. Wszystkie te metody są niezbędne do postawienia precyzyjnej diagnozy i zaplanowania odpowiedniego leczenia.

Leczenie leukoplakii jamy ustnej – laser oraz terapia fotodynamiczna

Pojawienie się zmian wpływa na jakość życia pacjentów. Dlatego też tak ważne jest ich usunięcie, zwłaszcza jeśli przepisane wcześniej przez dentystę preparaty nie pomogły, a odstawienie czynnika drażniącego nie dało żadnych efektów. Po pewnym czasie przychodzi moment decyzji dotyczącej interwencji chirurgicznej.

Leukoplakia policzka i jamy ustnej jest wycinana przez chirurga szczękowo-twarzowego. Może wykorzystać do tego skalpel lub laser. Terapia laserowa to jedna z nowocześniejszych technik, która zdobywa coraz większe uznanie wśród specjalistów. Dzięki precyzyjnemu działaniu lasera możliwe jest usunięcie zmienionych patologicznie tkanek z minimalnym uszkodzeniem zdrowych struktur.

Terapia fotodynamiczna to kolejna skuteczna metoda leczenia leukoplakii jamy ustnej. Polega ona na zastosowaniu specjalnej substancji, która gromadzi się w zmienionych komórkach. Następnie jest aktywowana za pomocą światła o określonej długości fali. W wyniku tego procesu dochodzi do zniszczenia patologicznych komórek.

rogowacenie białe

Leukoplakia włochata – jak jej zapobiegać?

Podstawą profilaktyki leukoplakii jamy ustnej jest przede wszystkim unikanie czynników ryzyka. Do najważniejszych z nich należy palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu. Zdrowy styl życia, zrównoważona dieta bogata w witaminy i minerały, a także regularne kontrole stomatologiczne, mogą znacznie zredukować ryzyko wystąpienia tej choroby.

Warto także obserwować zmiany zachodzące w jamie ustnej. Z pewnością pomoże Państwu w tym poręczne lusterko dentystyczne. Sklep stomatologiczny DOM-NIN oferuje właśnie taki sprzęt. W asortymencie naszej firmy znajdą Państwo także wiele narzędzi do gabinetu.

Ważnym elementem profilaktyki jest również edukacja. Wiedza na temat leukoplakii jamy ustnej, jej objawów i konsekwencji, może skłonić do zmiany szkodliwych nawyków i podjęcia działań zapobiegawczych. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

FAQ:

1. Co to jest leukoplakia jamy ustnej i dlaczego jest tak niebezpieczna?

Leukoplakia, inaczej nazywana rogowaceniem białym, to schorzenie polegające na pojawianiu się szarych lub białych plam w obrębie jamy ustnej. Jest niebezpieczna, ponieważ plamy mogą przekształcać się w zmiany nowotworowe, dlatego istotne jest jej szybkie rozpoznanie i leczenie.

2. Jakie są typowe objawy leukoplakii?

Typowe objawy leukoplakii to występowanie zgrubiałych, włochatych, szarych lub białych plam, które najczęściej umiejscawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej – na bocznej powierzchni języka, dnie jamy ustnej czy błonie śluzowej policzków. Plamy te mogą mieć różne kształty i wielkości, a ich usunięcie poprzez pocieranie nie jest możliwe.

3. Jak leczyć leukoplakię?

Zazwyczaj obejmuje dokładne badanie kliniczne, podczas którego lekarz może przepisać leki lub zastosować miejscowo maść. Decyduje on także o wykonaniu badania histopatologicznego. Konieczna może być interwencja chirurgiczna, w której specjalista wycina zmienione obszary, często przy użyciu lasera, skalpela lub za pomocą terapii fotodynamicznej.

4. Jak zapobiec leukoplakii jamy ustnej?

Przede wszystkim należy unikać czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu. Istotna jest tutaj także obserwacja stanu swojej jamy ustnej oraz prowadzenie zdrowego stylu życia.