Co może oznaczać ból zęba po plombowaniu?

Co może oznaczać ból zęba po plombowaniu?

Czy wiesz, że nawet 90% Polaków zmaga się z próchnicą zębów? Stomatolodzy coraz częściej rozpoznają ten problem w jamie ustnej już u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Proces postępowania próchnicy udaje się zatrzymać poprzez usunięcie bakterii próchniczych i wypełnienie ubytku. Plombowanie zęba jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Sprawdź, kiedy dolegliwości bólowe po plombowaniu zęba powinny zaniepokoić i jak sobie z nimi radzić.

Czemu ząb boli po plombowaniu?

Ból zęba po plombowaniu pojawia się najczęściej wtedy, kiedy przestaje działać znieczulenie. Jest to naturalna reakcja organizmu. Silny ból zęba po wypełnieniu może pojawić się również u pacjentów, którzy borykali się nie tylko z próchnicą, ale również z nadwrażliwością zębów.

Ból zęba po plombowaniu – ile trwa?

Czy ból zęba po plombowaniu po miesiącu jest reakcją prawidłową? Absolutnie nie. Założenie plomby wiąże się najczęściej z dyskomfortem i może wywoływać dolegliwości bólowe, ale nie powinny one trwać dłużej niż kilka dni. Ta sama zasada dotyczy nadwrażliwości zębów, przede wszystkim na pokarmy i płyny zimne oraz gorące. Ból zęba po plombowaniu i nadmierna wrażliwość zęba zanika samoistnie w pierwszych dobach po zabiegu.

Silny ból zęba po wypełnieniu – kiedy powinien zaniepokoić?

Jeśli ból zęba po plombowaniu czy nadwrażliwość zęba nie ustępuje po 2-3 dniach, a ból zęba staje się coraz silniejszy, tego objawu nie należy bagatelizować. Konieczne jest ponowne umówienie się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Doraźne leki przeciwbólowe jedynie złagodzą ostry ból, ale nigdy nie wyeliminują jego przyczyny. Pamiętaj, że pewien dyskomfort jest częstym zjawiskiem, ale tylko przez kilka dni po plombowaniu zęba. Bolący ząb po założeniu plomby może zwiastować wystąpienie poważnych problemów.

W przypadku przedłużającego się bólu zęba po plombowaniu warto udać się do stomatologa, który zakładał plombę. Lekarz oceni:

  • wysokość wypełnienia – być może została za wysoka plomba. Objawy w takim przypadku to właśnie ból zęba po plombowaniu przy nagryzaniu,
  • dziąsła – konieczna jest analiza stanu dziąseł i wykluczenie pojawienia się stanu zapalnego w okolicy zęba,
  • nadwrażliwość zębów,
  • jakość wykonanego wypełnienia – przyczyną bólu zęba po plombowaniu mogą być uszkodzenia wypełnienia ubytku.

Stomatolog weźmie też „pod lupę” miazgę zęba po plombowaniu, ponieważ może wystąpić jej zapalenie lub zgorzel zęba. Zgorzel to stan zapalny w jamie ustnej, który zawsze wymaga specjalistycznego leczenia.

Jakie są inne przyczyny bólu po plombowaniu?

Chociaż czasowy ból zęba po plombowaniu jest naturalny, to nierzadko jego przyczyny mogą zwiastować poważne problemy zdrowotne w obrębie jamy ustnej. Kiedy ból zęba po plombowaniu nie wynika z naturalnej reakcji organizmu? Oto kilka przypadków klinicznych, które wymagają natychmiastowej interwencji stomatologa:

  • uszkodzenia tkanek zęba po plombowaniu,
  • stan zapalny dziąsła,
  • podrażnienia nerwu zęba,
  • reakcja alergiczna na użyte materiały stomatologiczne,
  • infekcja w miejscu wypełnienia.

Inną przyczyną bólu zęba po plombowaniu może być bagatelizowanie stosowania zasad higieny i pielęgnacji jamy ustnej przez pacjenta. Przez kilka godzin po zabiegu nie należy pić ani jeść, aby po założeniu plomby nie doszło do jej uszkodzenia. Przez kilka dni należy też wykluczyć z diety twarde pokarmy. Pacjent powinien regularnie myć zęby oraz używać nici dentystycznej, a lusterko dentystyczne ułatwi mu kontrolowanie stanu uzębienia. Co istotne, częstym zjawiskiem jest próchnica wtórna, która może wywołać ostry ból zęba i wymaga natychmiastowej interwencji stomatologa.

silny ból zęba po wypełnieniu

Jak poradzić sobie z bólem po plombowaniu zęba?

Ból po plombowaniu zęba rzeczywiście może być uciążliwy, dlatego pacjent może stosować metody łagodzące ten stan. Pierwszym krokiem powinna być samodzielna kontrola jamy ustnej. W tym celu można skorzystać z małego lusterka kosmetycznego. Jeszcze lepszym akcesorium będzie profesjonalne lusterko dentystyczne — można je zamówić w sklepie stomatologicznym online. Jeśli odczuwasz pulsujący ból zęba, zanim ponownie udasz się do stomatologa, wykorzystaj naturalne sposoby. Oto kilka wskazówek:

  • wykorzystaj doraźne leki przeciwbólowe. Wcześniej przeczytaj dokładnie ulotkę i przestrzegaj zaleceń producenta w zakresie dawkowania,
  • zastosuj zimne okłady w miejscu bólu zęba po plombowaniu,
  • unikaj zimnych i gorących pokarmów oraz jedzenia twardych produktów,
  • myj zęby pastą z antybiotykiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Jeśli ból zęba po plombowaniu nie ustaje po kilku dniach, koniecznie skontaktuj się ze stomatologiem. Być może konieczne będzie leczenie kanałowe zęba, a w skrajnych przypadkach nawet usunięcie zęba.

FAQ:

1. Co oznacza pulsujący ból zęba pod plombą?

Jeśli ból zęba po plombowaniu trwa maksymalnie 2-3 dni, jest to naturalna reakcja organizmu. Przedłużający się ból zęba po plombowaniu może oznaczać uszkodzenie zęba, stan zapalny, zapalenie miazgi czy zgorzel zęba. Ból zęba po plombowaniu może wywoływać też zbyt wysokie wypełnienie.

2. Czy zapalenie miazgi po plombowaniu zęba boli?

Zapalenie miazgi po plombowaniu zęba wywołuje silny ból, który określany jest jako pulsujący i rwący. Pojawić się może również ból zęba przy nagryzaniu oraz nadwrażliwość na zimne i gorące pokarmy. Objawy towarzyszące to też nierzadko migrena oraz gorączka. Stan zapalny miazgi zęba po plombowaniu wymaga interwencji stomatologa.

3. Jak długo może trwać silny ból zęba po plombowaniu?

Silny ból zęba po plombowaniu jest naturalną reakcją organizmu i może trwać 2-3 dni, po czym ustępuje samoistnie. Pacjent powinien zgłosić się do stomatologa, jeśli ból zęba nie przechodzi po kilku dniach albo kiedy narasta.