Jakie są objawy źle dopasowanej protezy?

Jakie są objawy źle dopasowanej protezy?

Proteza zębowa pozwala uzupełnić częściowe lub całkowite braki w uzębieniu. Ułatwia spożywanie pokarmów i korzystnie działa na narząd mowy. Nie ma też wątpliwości, że proteza zębowa pozytywnie wpływa na atrakcyjność, a szeroki i piękny uśmiech dodaje pewności siebie. Takie walory noszenia protezy zębowej udaje się zauważyć jednak tylko wtedy, kiedy jest dobrana odpowiednio, a pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Wyjaśniamy więc, jakie objawy źle dopasowanej protezy zębowej powinny skłonić do ponownej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Najczęstsze przyczyny stomatopatii protetycznych

Nowoczesne protezy zębowe są wykonane z materiałów, które nie wywołują reakcji alergicznej, są trwałe, odporne na ścieranie, kruszenie czy pękanie. Okazuje się jednak, że pacjent może odczuwać dyskomfort spowodowany zmianami w jamie ustnej. Z reguły nieprzyjemne pieczenie, ból czy podrażnienia dziąseł zanikają samoistnie w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Zdarza się jednak, że noszenie nowej protezy zębowej wiąże się z ciągłym dyskomfortem i wymaga ponownej interwencji protetyka. Warto poznać najczęściej występujące przyczyny stomatopatii protetycznych.

Za duże zęby w protezie

Za duże zęby w protezie zębowej mogą przede wszystkim wywoływać ból podczas gryzienia produktów spożywczych oraz podrażnienia dziąseł. Protetyk powinien ponownie użyć łyżki wyciskowej, aby pobrać dokładne miary.

Za ciasna lub za luźna proteza zębowa

Uwierająca proteza zębowa to problem, który najczęściej występuje wtedy, kiedy jest ona za ciasna. Przyczynia się ona do silnego bólu dziąseł i ich podrażnienia, a w skrajnych przypadkach do powstawania stanów zapalnych i owrzodzeń.

Za luźna proteza zębowa może zaś utrudniać mowę i spożywanie posiłków. Co więcej, utrudnia również utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, ponieważ resztki pokarmu mogą dostawać się w powstałe szczeliny.

Jak rozpoznać źle dopasowaną protezę zębową?

Najczęstsze objawy źle dopasowanej protezy zębowej, w obliczu których nie warto zwlekać, a pacjenci powinni od razu udać się do gabinetu stomatologicznego, to między innymi:

  • ból dziąseł,
  • podrażnienia dziąseł,
  • nieprzyjemne pieczenie jamy ustnej,
  • brak możliwości komfortowego gryzienia produktów spożywczych,
  • trudności z mówieniem,
  • stan zapalny, który może wywołać na przykład reakcja alergiczna.

Profesjonalny sklep stomatologiczny oferuje dzisiaj szeroki wybór narzędzi protetycznych, dzięki którym każdy pacjent może zyskać odpowiednio dobraną protezę zębową. Jeśli dolegliwości bólowe czy inne, które wywołują silny dyskomfort, nie ustąpią maksymalnie po kilku miesiącach, a wręcz zaczną się nasilać, konieczna jest poprawa protezy albo wykonanie całkiem nowej protezy.

jak długo osiada proteza zębowa

Skutki uboczne noszenia protez zębowych

Źle dopasowana proteza zębowa ma ogromny wpływ higienę jamy ustnej i może doprowadzić do zakażeń oraz stanów zapalnych. Za luźna proteza zębowa może przyczyniać się do pozostawania w szczelinach resztek pożywienia, a za ciasna proteza zębowa może wywołać stan zapalny na błonach śluzowych dziąseł. Uwierająca proteza zębowa przyczyni się do podrażnienia dziąseł oraz bólu.

Uwagę warto zwrócić nie tylko na odpowiednie dopasowanie protezy zębowej, ale również na jej zużywalność. Uznaje się, że nawet dobrze dobrana proteza zębowa powinna zostać wymieniona na nową po mniej więcej 5 latach od jej założenia.

FAQ:

1. Czy źle dopasowana proteza zębowa wywołuje dolegliwości bólowe?

Tak. Zarówno za duże zęby w protezie, za ciasna, jak i za luźna proteza zębowa, mogą wywoływać ból. Najczęściej jest on efektem podrażnienia dziąseł. Podrażnienia dziąseł czy stan zapalny w jamie ustnej mogą wywoływać też elementy metalowe. Ból może pojawić się również w reakcji alergicznej na materiał, z jakiego została wywołana proteza zębowa.

2. Jakie objawy źle dopasowanej protezy zębowej można odczuwać?

Założenie nowej protezy zębowej może wywołać dyskomfort, taki jak nieprzyjemne pieczenie, ból dziąseł pod protezą w wyniku podrażnienia dziąseł czy brak wygody gryzienia podczas jedzenia. Uwierająca proteza zębowa może być czasowa, kiedy naturalne zęby w szczęce zmieniają swój układ i stan ten mija najczęściej po maksymalnie kilku miesiącach.

3. Jak długo osiada proteza zębowa?

Pacjent może odczuwać dyskomfort spowodowany zmianami w jamie ustnej po założeniu protezy zębowej i jest to reakcja całkowicie naturalna. Czas adaptacji nowej protezy zębowej to nawet kilka miesięcy i w tym czasie mogą pojawiać się przykre dolegliwości bólowe czy uczucie pieczenia dziąseł.